News

Present: Molly Kennedy, Ann Sullivan (Recorder), Chuck Carlson, Anne Mehltretter, Connie Anderson, John Knobbe, Paul Schwichtenberger, Brittany Behnke, Pamela Enter, Daniel Quittem, Eric Ridout, Mike Homer, Matt Stenger, Sam Arneson, Britta Higginbotham, John Collins, Scott Grefe

Present: Jill Gorman, Jeremy Tubbs, Kevin Graves, Molly Kennedy, Paul Schwichtenberg, Jon Schoeb, John Knobbe, Ann Sullivan (Recorder), Chuck Carlson, Connie Anderson, Matt Stenger, Tim Anderson, Anne Mehltretter, Mike Hohenstein, Shannon Pech, Eric Ridout, Annie Thelen, Dan Jentz, Sam Arneson, Mark Heilman, Britta Higginbotham

Greet Membership

1.Secretaries Report:--June meeting minutes- Additions or Corrections? Motion to accept by John Knobbe, second by Molly Kennedy then carried.

Correspondence Review (See File)

Present: Molly Kennedy, Jill Gorman, Connie Anderson, Chuck Carlson, John Knobbe, Ann Sullivan (Recorder), Michelle Rodning, Josh Coopman, Thad (TJ) Ehlenfeldt, Shannon Pech, Kevin Graves, Greg Naumann, Marlow Grau, Betty Davis, Bonnie Enz, Jeremy Tubbs, Sam Arneson, Britta Higginbotham, Timothy Anderson, Annie Thelen, Matt Stenger, Mark Heilman, Steaed Doehring, Jonas Thompson

Present: Jill Gorman, Molly Kennedy, Matt Stenger, Kevin Graves, John Collins, Chuck Carlson, Connie Anderson, Ann Sullivan (Recorder), John Knobbe, Eric Ridout, Michelle Rodning, Sam Arneson, Britta Higginbotham

Present: Molly Kennedy, John Collins, Jeremy Tubbs, Connie Anderson, Jill Gorman, Ann Sullivan (Recorder), Scott Grefe (Field Rep), Steaed Doehring, Kevin Brady, Cory Stadick, Britta Higginbotham, Paul Schwichtenberg, Mike Hohenstein, John Knobbe, Douglas Kampen, Jonas Thompson, Michelle Rodning

Present: Scott Grefe, Jill Gorman, Molly Kennedy, Connie Anderson, John Knobbe, John Collins, Matt Stenger, Kevin Graves, Cory Stadick, Bruce Erkel, Jamie Sheppard, Mike Homer, Jonas Thompson, Mark Heilman, Sam Arneson, Britta Higginbotham
Greet Membership
1.Secretaries Report:--Feb meeting minutes- Additions or Corrections? John Knobbe motioned to accept, Molly Kennedy second- carried.
Correspondence Review (See File)
1. Council 5 Job Posting – Field Rep
2. DOTH Update
3. Council 5 Scholarships
4. Training Reminder – Steward and Treasurer Training

Present: Jill Gorman, Greg Naumann, Jamie Sheppard, Kelly Woelpern, Erin Granberg, Paul Schwichtenberg, John Knobbe, Connie Anderson, Molly Kennedy, Chuck Carlson, John Collins, Ann Sullivan, Matt Stenger, Kevin Graves, Gary Janzen, Rich Delestre, Jonas Thompson, Cory Stadick, Britta Higginbotham 

Present: Scott Grefe, Connie Anderson, Steaed Doehring, Jill Gorman, Molly Kennedy, John Collins, Jeremy Tubbs, Chuck Carlson, John Knobbe, Sam Arneson, Nate Herme, Anne Mehltretter, Wade Kester, Bret Eggersdorfer, Scott Reed, Ann Sullivan (Recorder), Matt Stenger, Paul Schwichtenberg, Mike Homer, Erin Granberg, Michelle Rodning, Kevin Brady, Kevin Graves, Shawn Kennedy, Jean Sandland, Chris Kleinschmidt, Amy Bachmeyer, Shawn Schultz, Britta Higginbotham, Jonas Thompson, Jamie Sheppard.

Vote Counting/Installation of Elected Officers.

Results: